Lepší světlo pro děti

26.02.2024

Náklady na spotřebu elektrické energie pro svícení ve výši cca. 75 % procent uspoří už v letošním roce díky daru azylový dům pro rodiny s dětmi v Husinci na Prachaticku, který je největší svého druhu v Jihočeském kraji. Pocítí také snížení nákladů na údržbu světelné soustavy v řádech desítek tisíc korun během životnosti technologie.

A to vše díky výměně části stávajícího osvětlení za úspornou LED technologii. "Po několika násobném zdražení v loňském roce nás samozřejmě trápí náklady, které vydáváme na energie. Bohužel jako sociální zařízení získáváme sice finance na provoz, jiné to je s penězi na investice, které nám chybějí a shánějí se velmi těžko. Proto je tento dar pro nás nesmírně důležitý a znamená zásadní úsporu několika desítek tisíc korun ročně," uvedla Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka provozující azylový dům v Husinci.

Zařízení dokáže ubytovat až 50 lidí v nouzi, a to zejména velké rodiny, které mají i devět členů. Azylový dům navíc klade důraz na to, aby zde byla rodina pohromadě a na výchově se podíleli ne pouze matky, ale i mužští členové.

Nové LED osvětlení v hodnotě 50 000 Kč darovala českobudějovická firma OSAM TRADE s.r.o.. "Konkrétně díky našemu daru uspoří azylový dům 7 548 kilowatt hodin za rok, což je při stávající ceně komodity téměř 40 000 Kč. Další významnou úsporou jsou náklady na údržbu, které budou v řádech desítek tisíc Kč po dobu životnosti technologie. Dojde také k úspoře emisí, a to téměř devíti tun CO2 ročně. Dosáhneme též lepšího světelného komfortu," prohlásil majitel a jednatel společnosti OSAM TRADE s.r.o. Josef Škrleta, který se těší i na další spolupráci s azylovým domem, která bude znamenat ještě větší úsporu nákladů.

Kontakt a dar zprostředkovala jihočeská Iniciativa Pivoňka, která pečuje o rodiny s dětmi v Jihočeském kraji a spolupracuje s azylovými i dětskými domy, včetně toho v Husinci.

"Podat pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v nouzi, dát jim pocit bezpečí a vytvořit podmínky k důstojnému bydlení je obdivuhodné. Proto jsme se rozhodli v Iniciativě Pivoňka mimo jiné pomáhat všem, co se takto starají o ostatní. Skvělé na to všem je, když najdeme lidi, kteří jsou špičkou ve svém oboru a k tomu mají ještě velké srdce. Rádi potom zprostředkujeme kontakt, jako v tomto případě," sdělila zakladatelka Iniciativy Pivoňka Pavla Pivoňka Vaňková, která je nyní také jihočeskou poslankyní.